PORZĄDKOWANIE POMNIKÓW

W czwartek, 26 października 2017r. grupa uczniów gimnazjum wraz z Paniami Ewą i Małgorzatą udała się do Żerosławic, aby uporządkować znajdujący się tam pomnik i jego otoczenie. Nasza szkoła corocznie dba o porządek w miejscach pamięci narodowej. Na miejscu oczyściliśmy z mchu i chwastów pomnik i teren wokół, wycięliśmy suche rośliny, wygrabiliśmy liście. Nasza praca jest znakiem pamięci o miejscu i tragicznych wydarzeniach z nim związanych. 7 listopada 1944 roku niemieccy żołnierze kwaterujący we wsiach Ujazd i Zbydniów dokonali egzekucji na 40 Polakach w dworze Żerosławice. Zabili ich przez powieszenie i rozstrzelanie, a następnie spalili w zabudowaniach dworu.

W piątek, 27 października 2017r., mimo bardzo niesprzyjającej aury, uczniowie klasy VI wraz z Panią Joanną porządkowali pomniki znajdujące się w pobliżu szkoły. Prace porządkowe polegały na usunięciu mchu i wygrabieniu liści. Obelisk z pamiątkową tablicą został poświęcony gruszowskim chłopom, którzy 5 czerwca 1932 roku polegli w walce z policją sanacką pod Łapanowem. Zaś drugi, nowy pomnik upamiętnia zamordowanego w Katyniu Teofila Łaciaka oraz wszystkich zamordowanych po 17 września 1939r. przez Związek Radziecki.
Po zakończonej pracy zostały złożone biało – czerwone wiązanki i znicze. Podjęte przez naszych uczniów działania są dla nich żywą lekcją historii.

tekst M.Jasek – Wiatrek, zdjęcia M.Jasek-Wiatrek, W.Dziża