KLASA VI NA UNIWERSYTECIE!

Już po raz drugi w tym roku klasa VI gościła na wyższej uczelni! Po Nocy Naukowców spędzonej na AGH teraz czas przyszedł na najstarszą polską uczelnię – Uniwersytet Jagielloński. Nasza wizyta na UJ możliwa była dzięki fundacji UNIWERSYTET DZIECI oraz naszemu udziałowi w programie KOMPETENCJE NA SZÓSTKĘ.

 

SPiNDay

Na początek zwiedziliśmy trochę campus uniwersytecki i dowiedzieli co to w ogóle takiego 😉 Następnie podczas wykładu „Badamy skład powietrza – co kryje w sobie smog?” wreszcie zrozumieliśmy co kryje się za takimi pojęciami jak „globalne ocieplenie”, „efekt cieplarniany” oraz „dziura ozonowa”. Poznaliśmy też oczywiście skład powietrza, którym oddychamy, dowiedzieli się co warunkuje jego jakość i jak się ją mierzy oraz zrobili parę praktycznych doświadczeń. Dzięki udziałowi w wykładzie wiemy też, że… para wodna jest niewidoczna, ozon jest bardzo pożyteczny w górnych warstwach atmosfery ale bardzo szkodliwy w jej dolnych partiach a dzięki efektowi cieplarnianemu temperatura nie kształtuje się na średnim poziomie -17 stopni Celsjusza więc w sumie nie jest on aż taki zły… Były też lekkie wybuchy i zadymy, wizualizacje i doświadczenia, pytania i odpowiedzi – nie zawsze do końca poważne 🙂

 

Wycieczkę zakończyliśmy… tradycyjną wizytą w MCDonaldzie, KFC oraz… chińskim barze szybkiej obsługi gdzie dzięki kreatywności Wojtka niewinny chiński makaron przekształcił się w potrawę wypalającą języki, buzie i podniebienia….

Było…. super, jak mi się wydaje 😉

tekst i zdjęcie B.Pach, banner: scenariuszelekcji.edu.pl