WAWEL, ARRASY, STANISŁAW LEM i OPOWIEŚCI GWIAZDOWE – Tam byliśmy i to widzieliśmy ;)

29 listopada gimnazjaliści oraz starsi uczniowie szkoły podstawowej wybrali się do Krakowa na „spotkania z kulturą”.

Pierwszym etapem było zwiedzanie komnat w Zamku Królewskim na Wawelu. Tu mogliśmy podziwiać sale reprezentacyjne z cennymi obrazami, włoskimi meblami oraz portretami polskich monarchów. Naszą uwagę zwróciły słynne arrasy utkane na zamówienie króla Zygmunta Augusta oraz Sala Poselska, w której znajdują się wyrzeźbione na stropie głowy ludzkie.

Kolejnym punktem wycieczki był Teatr Groteska. Tam obejrzeliśmy inscenizację „Dzienników gwiazdowych” Stanisława Lema w reżyserii Adolfa Weltscheka. Duży atut spektaklu stanowiła scenografia opracowana przez Małgorzatę Zwolińską oraz muzyka, za którą odpowiedzialny był Piotr Klimek.  Przedstawienie, mimo że utrzymane w gatunku science fiction, przesiąknięte było filozoficznymi rozważaniami o ludzkiej naturze, o konsekwencjach rozwoju techniki i nauki.  Autorzy spektaklu do wielu trudnych tematów podeszli z dystansem, posługując się groteską, ironią. Widowisko oparte na niezwykłej prozie Lema wymagało od odbiorców myślenia, głębszej refleksji.

Wycieczkę zakończyliśmy udanymi zakupami mikołajkowymi.

tekst i fot. A.Bonior