WARSZTATY i WYSTAWA Polskiej Fundacji dla Afryki – „JAK POMAGAĆ AFRYCE”

W dniu 10 X 2018 gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Polskiej Fundacji dla Afryki – panią Katarzynę Urban oraz pana Mateusza Gurbiela. Dla naszych uczniów przygotowali oni wystawę pt. Najdzielniejsi pod słońcem (10 X – 15 X) oraz prelekcję z pokazem slajdów oraz warsztatami.Opis wystawy: 

Wystawa „Afryka. Najdzielniejsi pod słońcem” została opracowana przez ekspertów Polskiej Fundacji dla Afryki. Składa się na nią 20 plansz, ukazujących poszczególne aspekty życia w Afryce. Przykładowo są to tematy: praca, handel, kobieta, zabawa. Fotografie prezentowane na wystawie pochodzą od instytucji w Afryce, wspieranych przez naszą Fundację. Zarówno one, jak i historie ludzi opisywanych w wystawie, są pełne autentycznego dramatyzmu. Unikamy jednak epatowania drastycznymi obrazami. Celem wystawy jest ukazanie w migawce specyfiki życia na tym kontynencie, z podkreśleniem determinacji ludzi Afryki w codziennej walce o przetrwanie. Młodemu odbiorcy chcemy z jednej strony ukazać, jak bardzo potrzebna jest pomoc temu kontynentowi, z drugiej zaś strony niwelować stereotypy o bierności ludzi Afryki, czekających jedynie na pomoc krajów bogatszych.

 

Opis prelekcji z warsztatami:

Wystawie towarzyszy pomysł spotkania i dyskusji uczniów z przedstawicielami Fundacji. Spotkanie ma dwie części: prezentacji Fundacji oraz sytuacji na Madagaskarze oraz przeprowadzanej przez uczniów dyskusji.
Cel: Uczeń zyskuje informacje o Afryce
Zarówno wystawa, jak i prezentacja przybliżają uczniowi informacje, dane, statystyki oraz specyfikę kontynentu. Wiedza podawana jest zarówno w formie faktów, obrazów jak i autentycznych historii z Afryki, przekazywanych w reporterskiej formie.

 

Autorzy wystawy i uczestnicy spotkań z uczniami:

• Katarzyna Urban, redaktorka od lat pracująca na rzecz organizacji społecznych. Posiada doświadczenie w pracy z uczniami szkół średnich. Magister marketingu i zarządzania MBA, absolwentka m.in. studiów podyplomowych z zakresu historii i filozofii.
• Mateusz Gurbiel, w Fundacji odpowiedzialny z kontakty z Darczyńcami. Autor licznych tekstów nt. Afryki, powstałych w wyniku jego służbowych podróży. Posiada doświadczenie w pracy z uczniami szkół średnich. Magister socjologii UJ.

tekst K.Urban (w opracowaniu B.Pach), fot. B.Pach, J.Baniak