INNOWACJA PEDAGOGICZNA „Duże wędrówki małych stóp – śladami niepodległości”

Pierwsza piesza wycieczka przedszkolaków oraz dzieci ze Szkolnego Koła Turystyczno-Krajoznawczego w ramach prowadzonej innowacji pedagogicznej „Duże wędrówki małych stóp – śladami niepodległości” odbyła się 19 października 2018 r. na „Dziadkówkę” w Wiśniowej.
Myślą przewodnią naszej wyprawy  było uświadomienie dzieciom walorów turystyki pieszej oraz zachęcenie do aktywnego, zdrowego i twórczego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dodatkowym atutem wycieczki była szansa na pokazanie dzieciom historycznego miejsca związanego z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Dzięki pomocy dzieci ze SKTK – Oli Ziółkowskiej, Zuzi Brewczyńskiej, Dominiki Łaciak, Kamili Kwarciak, Kacpra Kurnika oraz Damiana Dziewińskiego –  oraz ich opiekunów p. T. Pateli, p. B. Pach przedszkolaki spotkały w trakcie swojej wyprawy żołnierza w mundurach Wojska Polskiego, poznały jego rolę nie tylko w czasie wojny ale i pokoju, miały okazję nauczyć się nazw elementów stroju wojskowego, założyć maskę gazową oraz obejrzeć łuskę z naboju. Dzieci złożyły hołd żołnierzom walczącym ponad sto lat temu na tym terenie zapalając znicze na cmentarnych mogiłach. Oprócz aspektu historycznego wyprawy mogliśmy oglądać piękną, złotą, POLSKĄ jesień.

 

 

 

 

tekst J.Gorączko, fot, J. Gorączko, A. Włódyka