MIKOŁAJKI

Dnia 6 grudnia miały miejsce w naszej szkole mikołajki. Mikołaj wraz z aniołami, diabłami i reniferami przemierzał szkołę niosąc na plecach worek pełen prezentów. Dzieci widząc orszak na czele z Mikołajem, bardzo się cieszyły …a jeszcze bardziej z prezentów, które on przyniósł. Ten piękny zwyczaj swymi korzeniami sięga IX wieku n.e., kiedy to Kościoły – Zachodni i Wschodni, uznały biskupa Mikołaja z miasta Myra, za świętego. Ten święty zasłynął z faktu, że cały majątek odziedziczony po rodzicach, potajemnie rozdał potrzebującym. Zasłynął również licznymi cudami, które miały miejsce za jego życia jak również po śmierci. Św. Mikołaj jest patronem szczególnie dzieci.
Dziękujemy uczniom z kl.VIII oraz z kl. III gimnazjum za zaangażowanie w przygotowanie pomysłowych strojów i przeprowadzenie mikołajek jak również uczniom, którzy pakowali prezenty. Dzieci natomiast prosimy by były grzeczne cały rok…bo za rok znowu przyjdzie ten wyjątkowy Ktoś.

 

tekst E.Drozd, fot. M.Jasek-Wiatrek