PORZĄDKUJEMY POMNIKI

W czwartek 25 kwietnia uczniowie klasy IV pod opieką pani wychowawczyni uporządkowali pomniki oraz otoczenie wokół nich. Prace porządkowe polegały na usunięciu chwastów i pisaku. Działania uczniów wiążą się z obchodzonym 22 kwietnia tego roku Światowym Dniem Ziemi oraz zbliżającym się Świętem uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku przypada 228. rocznica uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie Konstytucji.
Święto Konstytucji 3 Maja ustanowione zostało w 1919 roku, gdy Polska odzyskała niepodległość. Sejm ustanowił święto 3 Maja jako Święto Narodowe. Władze komunistyczne zabroniły publicznego świętowania i organizowania obchodów 3 Maja. Po wojnie władze PRL zniosły to święto w 1951 r.. Dopiero w 1990 roku przywrócono Święto Narodowe Trzeciego Maja. Dziś obchodzimy je uroczyście.

 

tekst i foto M.Jasek-Wiatrek