Archipelag Skarbów® – nawigacja ku marzeniom…

 „Ballada starego bosmana”

Wytocz beczkę swoich marzeń
Skrzynię skarbów wyjmij z rana
I posłuchaj tej ballady
Starego bosmana.

Refren:
Hej, ha! Szaleją fale!
Hej, ha! Ramiona wznieście!
Nie trać z oczu swoich marzeń,
Gdy cię los nie pieści!(…)

Pełny tekst szanty na – https://mlodziez.archipelagskarbow.eu/mapa-podrozy/szanta/

 

W dniach 25 i 26 listopada 2019r. uczniowie klasy VII i VIII uczestniczyli w programie profilaktycznym pt. „Archipelag Skarbów”. Warsztaty odbywały się w Szkole Podstawowej w Raciechowicach.

Program jest rekomendowany przez najważniejsze instytucje zajmujące się profilaktyką (m.in. Ośrodek Rozwoju Edukacji, PARPA) oraz przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.W ramach realizacji programu odbyły się: dwa mityngi dla młodzieży, szkolenie dla rady pedagogicznej orazzebranie dla rodziców.

Najważniejszym celem Archipelagu Skarbów jest zapobieganie zachowaniom ryzykownym i problemowym młodzieży, takim jak: przemoc rówieśnicza, korzystanie z alkoholu i narkotyków, myśli samobójcze, oglądanie pornografii. Uczestnicy byli również motywowani do zdrowego stylu życia. Ważnym zagadnieniem akcentowanym podczas zajęć z młodzieżą było umacnianie autorytetu rodziców i wychowawców.

W trakcie dwóch dni warsztatów przekazywana była młodzieży wiedza o miłości, seksualności, budowaniu relacji między kobietą a mężczyzną opartych na zaufaniu i szacunku. Młodzież otrzymała konkretne wskazówki jak radzić sobieze złością, gniewem i zakochaniem oraz jak trenować własną siłę charakteru. Uczniowie odbyli również krótki trening asertywności, w czasie którego można byłopoćwiczyć umiejętność przeciwstawiania się negatywnej presji rówieśników. Młodzież aktywnie uczestniczyła we wszystkich zaproponowanych przez trenerów zadaniach. Nie brakowało ochotników do wywiadów, scenek czy innych ćwiczeń.

Podróż po Archipelagu Skarbów nie była łatwa, ale na pewno na długo pozostanie w pamięci uczestników.

Dziękujemy pani Marcie Matuszyk, pełnomocnikowi ds. profilaktyki Urzędu Gminy w Raciechowicach, za zorganizowanie i umożliwienie nam udziału w tych warsztatach.

Tekst: T. Patela, fot. T. Patela, M. Jasek – Wiatrek