NAMALUJ MI BAJKĘ… lekcja muzealna klas I-III w Sukiennicach

9 stycznia 2020 r. uczniowie  klas I-III gościli na zajęciach w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach – w oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Tym razem poznaliśmy wiele postaci bajkowych i legendarnych, o których opowiadają umieszczone w galerii obrazy.

Pan przewodnik przygotował dla nas zagadki i zadania dotyczące znajdujących się w muzeum eksponatów. Ich rozwiązanie sprawiło nam wiele radości, bo przecież bycie odkrywcą, badaczem, odkrywanie świata za pomocą wszystkich zmysłów to coś, co  lubimy najbardziej.

Podczas warsztatów przypomnieliśmy sobie  legendy starego Krakowa, a ich bohaterów odnaleźliśmy  w dziełach wielkich artystów malarzy. Była tam piękna i dumna królewna, która mieszkała kiedyś na Wawelu i nie chciała wyjść za mąż za pewnego księcia , król który spożywał wieczerzę goszcząc pewnego bogatego kupca i błazen rozbawiający swoimi żartami zebranych gości.

Na zakończenie warsztatów udaliśmy się do pracowni, gdzie każdy z nas mógł za pomocą kredek wyczarować piękny strój dla Lajkonika, bądź ozdobić dowolną postać z bajki.

Muzeum skrywa wiele tajemnic i pobudza wyobraźnię. Wystarczy tylko uważnie patrzeć i wsłuchać się w historie,  które kryją się za każdym obrazem i rzeźbą.

Po wyjściu z muzeum udaliśmy się do galerii Kazimierz na film ” Urwis”.

Wycieczkę uważamy za udaną, a każdy z nas wrócił z niej zadowolony i uśmiechnięty.

Z utęsknieniem czekamy już na kolejną.

tekst i fot. A. Mentel