Sprawozdanie z wycieczki do Teatru Groteska w Krakowie

dnia

W poniedziałek, 2 marca 2020 r. klasy I-III udały się do Teatru Groteska, aby uczestniczyć w spektaklu „ Dziewczynka z parku”.

Dziewczynka z parku to Andzia , która próbuje poradzić sobie ze smutkiem po śmierci taty. Odnajduje dobre wspomnienia z czasu, kiedy razem spacerowali w parku i obserwowali przyrodę. Andzia zabiera do parku znajomych ze szkoły – Jeremiasza oraz Zosię. Zauważa, że oni też próbują poradzić sobie ze swoimi smutkami. Ostatecznie dzieci pomagają sobie nawzajem, bo najlepszym lekarstwem na smutek jest obecność drugiej osoby.

Dziewczynka z parku, adaptacja powieści Barbary Kosmowskiej, jest spektaklem niezwykle wyważonym, nie zobaczymy w nim gwałtownych emocji czy gestów, a jednocześnie mądrze przedstawiającym radzenie sobie z żałobą i dorastanie do nowej, trudnej przecież sytuacji. Andzia i jej Mama starają się odbudować spokój i zyskać motywację do działania. Skuteczność przekazu spektakl zawdzięcza również prostocie scenografii i kostiumów, które nie odciągają uwagi widza, a jednocześnie są wyraziste. W niektórych ze scen wykorzystano też duże maski – w nich widzimy, na przykład, szkolne koleżanki Andzi.

Po obejrzeniu spektaklu udaliśmy się jeszcze do McDonald’s w Bonarce na różne smakołyki.

Następnie pełni wrażeń wróciliśmy do domów.

tekst A.Mentel