WITAMY W PRZEDSZKOLU!

Drodzy Rodzice, 

Już za kilka dni Wasze dzieci zostaną przedszkolakami. Ten nowy etap w ich życiu wymaga  nie tylko przystosowania się do nowych warunków otoczenia, poznania nowej organizacji dnia, ale przede wszystkim nierozerwalnie łączy się z rozstaniem z rodzicami.

Oto kilka porad, które mogą ułatwić adaptację dziecka w przedszkolu. 

Mamo i Tato:

 • Staraj się wyrobić w dziecku pozytywny stosunek do przedszkola.
 • Dużo rozmawiaj z dzieckiem o przedszkolu, poinformuj o tym, co będzie mogło tam robić. 
 • Okazuj radość z tego powodu, że dziecko idzie do przedszkola. Dziecko doskonale potrafi rozpoznać Twoje wątpliwości i niepokoje. Jeśli będziesz je okazywać w obecności dziecka, przekażesz mu własne lęki.
 • Pamiętaj o krótkim pożegnaniu. Nie powinno odbywać się ono w atmosferze pośpiechu. Powinno być czułym, lecz stanowczym gestem: uśmiech, buziak i pa -pa.   
 • Nie obiecuj dziecku nagrody za to, że pójdzie do przedszkola.
 • Nie zabieraj dziecka z powrotem do domu, gdy płacze przy rozstaniu. Gdy raz ulegniesz, potem będzie jeszcze trudniej, a dziecko będzie oczekiwało, że następnym razem również łzami wymusi kolejny powrót do domu.
 • Jeśli trudno jest Ci się rozstać z dzieckiem, przez pierwsze dni poproś drugiego rodzica, babcię, dziadka lub ciocię o przyprowadzanie dziecka do przedszkola.
 • Odbieraj dziecko z przedszkola o ustalonej wspólnie porze. Zawsze dotrzymuj słowa –dzięki temu dziecko będzie miało poczucie bezpieczeństwa.
 • Nie pytaj: „Jak minął Ci dzień w przedszkolu?”, „Dużo płakałeś?”, „Co jadłeś?”. Zapytaj raczej: „W co się bawiłeś?”, „Jak nazywa się Twój kolega?”. Jeśli dziecko nie ma ochoty opowiadać o przedszkolu, nie zmuszaj go. Przyjdzie moment, że samo będzie miało potrzebę podzielić się swoimi wrażeniami. Skup się wtedy w rozmowie na jego nastroju, relacjach z dziećmi z grupy czy wspólnych zabawach.
 • Podejmij współpracę z nauczycielem. Zasadą jej działania powinno być wzajemne zaufanie. Zgłaszaj się do nauczyciela ze swoimi rozterkami czy pytaniami odnośnie funkcjonowania dziecka. Nauczyciel jest osobą, która bezpośrednio obserwuje Twoje dziecko w grupie przedszkolnej, dlatego z pewnością szybko rozwieje niepotrzebne wątpliwości czy też wspomoże radą.

Co będzie potrzebne dziecku w przedszkolu?

 • wygodne, łatwe do zdjęcia i założenia ubranie
 • buty na zmianę na podeszwie uniemożliwiającej poślizg, takie które dziecko samo będzie mogło założyć i zdjąć
 • podpisany worek z kompletem ubrań (łącznie z bielizną na zmianę)
 • woda niegazowana w podpisanej butelce (codziennie)

ZAPRASZAMY !