Wycieczka klas IV – VI do Ojcowa

W dniu 06 października odbyła się wycieczka szkolna do Ojcowskiego Parku Narodowego dla klas IV,V i VI.  Wszyscy długo czekaliśmy na powrót do szkoły, a wycieczka była jednym z najdłużej wyczekiwanych momentów po powrocie do „normalności”. Podróży towarzyszył radosny nastrój i podekscytowanie, mimo że od samego początku pogoda nam nie dopisywała, było mokro i chłodno. To nie był idealny dzień. Po dwóch godzinach podróży dotarliśmy na miejsce, gdzie nasz przewodnik  zaprowadził nas do Jaskini Nietoperzowej, w której, jak sama nazwa wskazuje, mogliśmy spodziewać się spotkania z nietoperzami. Mieliśmy dużo szczęścia, ponieważ udało nam się zauważyć nietoperza w stanie hibernacji. Wszyscy uważnie słuchali ciekawostek i anegdot opowiadanych przez przewodnika. Dowiedzieliśmy się, że Jaskinia Nietoperzowa to słynne stanowisko archeologiczne, na terenie którego odkryto liczne ślady bytności człowieka i szczątki zwierzęce – między innymi kilka tysięcy kłów niedźwiedzia jaskiniowego, a także kości hieny jaskiniowej, lwa jaskiniowego czy mamuta, niektóre zobaczyliśmy na własne oczy. W jaskini było ciemno i zimno, a ze sklepienia od czasu do czasu kapała nam na głowy woda.

Kolejnym punktem wycieczki był Zamek w Pieskowej Skale, do którego szliśmy,mierząc się z deszczem. Po drodze zrobiliśmy kilka zdjęć na tle Maczugi Herkulesa. Ostatnim miejscem, które obejrzeliśmy, była Pustynia Błędowska- największy obszar lotnych piasków tego typu w Polsce. Z góry wyglądała jak duża piaskownica.

W drodze powrotnej czas zajmował nam nasz przewodnik, który wykazał się dużym poczuciem humoru. Opowiadał interesujące legendy związane z tym terenem oraz ciekawe historie, dzięki czemu mogliśmy zapomnieć o złej pogodzie, brudnych butach i mokrych skarpetach.

To był bardzo udany dzień, który długo będziemy pamiętać. Pomimo brzydkiej pogody wycieczka bardzo nam się podobała, ponieważ spędziliśmy ją w gronie przyjaciół i mogliśmy  podziwiać uroki polskiej przyrody. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

tekst i fot. D.Twaróg