WYCIECZKA KLAS VII-VIII DO OŚWIĘCIMIA

Dnia 23 września uczniowie klasy VII i VIII pojechali na wycieczkę do Państwowego Muzeum w Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, gdzie znajduje się były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz – Birkenau.

Najpierw zwiedziliśmy budynki, w których można było zobaczyć   osobiste przedmioty więźniów, takie jak: okulary, buty, walizki, przedmioty codziennego użytku, ich zdjęcia oraz pomieszczenia, w których mieszkali. Pod Ścianą Straceń pomiędzy blokami 10 i 11 zwanymi blokami śmierci uczciliśmy pamięć rozstrzelanych więźniów. Kolejnym miejscem zwiedzania była ekspozycja dotycząca historii zagłady narodu żydowskiego. Następnie przeszliśmy do budynku , w którym znajduje się krematorium i komora gazowa. Na koniec udaliśmy się do obozu w Brzezince. Na terenie tego obozu mieliśmy możliwość zobaczyć pozostałości po barakach mieszkalnych i ruiny krematorium. Zatrzymaliśmy się także przed Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu, gdzie znajdują się tablice z napisem w kilkunastu językach.

 „Niechaj na wieki będzie krzykiem rozpaczy i przestrogą dla ludzkości to miejsce, w którym hitlerowcy wymordowali około półtora miliona mężczyzn, kobiet i dzieci, głównie Żydów z różnych krajów Europy, Auschwitz-Birkenau – 1940-1945”

Wycieczka była niezapomnianą lekcją naszej tragicznej historii.