Warsztaty Profilaktyczne dotyczące radzenia sobie z emocjami

11 marca 2024r. w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne przeprowadzone przez trenera z Centrum Działań Profilaktycznych w Wieliczce. Tematyka zajęć została wybrana przez wychowawców  klas.

Klasa 3 uczestniczyła w warsztacie pt.„Przyjazna zabawa to dobra sprawa”, podczas którego uczniowie mogli dowiedzieć się, czym jest agresja i jakie skutki może przynieść nieumiejętność kontrolowania swoich emocji. Prowadząca pokazała dzieciom kilka sposobów na radzenie sobie ze stresem i niebezpiecznymi sytuacjami oraz na unikanie niepotrzebnych konfliktów.

Dzięki warsztatom pt.„Złość da ci w kość” uczniowie klasy 4 mieli możliwość nauczyć siępostawy wolnej od agresji, poczucia odpowiedzialności za własne postępowanie oraz budowania pozytywnych relacji ze swoimi koleżankami i kolegami. W czasie zajęć czwartoklasiści mogli poznać sposoby na rozwiązywanie konfliktów bez agresji, ale też bez nadmiernej uległości.

Młodzież klasy 7 zmierzyła się z niełatwym tematem dotyczącym trudnych emocji, takich jak lęk, smutek czy zniechęcenie. Podczas warsztatu pt. „Smutno, aż boli”uczniowie rozmawiali z panią psycholog o tym, jak można poradzić sobie z typowymi w wieku dojrzewania problemami tak, aby uniknąć stanów lękowych, nerwicowych czy depresyjnych.Uzyskali też wiedzę,co robić i gdzie szukać pomocy, kiedy młody człowiek zauważy u siebie niepokojące objawy związane z nadmiernym lękiem lub długotrwałym smutkiem.

Tekst: T. Patela, zdjęcia: T. Patela, M. Jasek-Wiatrek, D. Twaróg